טיפול בפסוריאזיס

מה זה פסוריאיזיס?

פסוריאזיס זה מצב אוטואימוני כרוני שגורם לבנייה מהירה של תאי העור.
מצב זה של בנייה מהירה של תאי העור גורם לשכבות על פני האור.
דלקת ואדמומיות מסביב לשכבות שכיחה מאוד.
קשקשים של פסוריאזיס אופיניים הם בצבע לבן כסוף והם מתפתחים בצורה של כתמים עבים ואדומים.
לפעמים הכתמים האלה יסדקו וידממו.

פסוריאזיס זו תוצאה של תהליך ייצור מהיר של העור. בדרך כלל, תאי עור גדלים עמוק בתוך העור ולאט עולים על פניו. לעתים הם נושרים. מחזור החיים הטיפוסי של תא עור הוא חודש אחד.

אצל אנשים עם פסוריאזיס, תהליך הייצור הזה עשוי להתחרחש כל כמה ימים. בגלל זה, לתאי עור אין מספיק זמן לנשור. ייצור היתר המהיר הזה גורם להצטברות של תאי העור.

קשקשים בדרך כלל יתפתחו על מפרקים, כמו מרפקים וברכיים. הם יכולים להתפתח בכל מקום בגוף, כולל ידיים, רגליים, צוואר, קרקפת ופנים. סוגי פסוריאזיס פחות נפוצים ישפיעו על הציפורניים, הפה והאזורים מסביב לאזורים האינטימיים.

פסוריאזיס מופיע אצל כמויות גדולות מהאוכלוסיה. זה בדרך כלל קשור עם בעיות אחרות כגון סכרת מסוג 2, מחלות דלקתיות במעי, מלחות לב וכלי דם ודלקות מפרקים.

מהם סוגי הפסוריאזיס השונים?

5 הסוגים של פסוריאזיס והנפוצים ביותר הם:

פסוריאזיס פלאק (Plaque psoriasis): זה הפסוריאזיס הנפוץ ביותר- לקרוב מ80% מהאנשים שסובלים מהבעיה יש פסוריאזיס פלאק. זה גורם לכתמים אדומים ודלקתיים שמכסים את אזור העור.  הכתמים האלו בדרך כלל מכוסים בשכבות או קשקשים לבנים כסופים. השכבות האלו בדרך כלל נמצאות במרפקים, ברכיים והקרקפת.

גוטטה פסוריאזיס: גוטטה פסוריאזיס נפוץ בדרך כלל בילדות. סוג הפסוריאזיס הזה גורם בדרך כלל לנקודות ורודות קטנות. המקומות הנפוצים ביותר לגוטטה פסוריאזיס הם בפלג הגוף העליון, ידיים ורגליים. הנקודות האלה לעיתים רחוקות יהיו עבות או בולטות כמו בפסוריאזיס פלאק.

פוסטורל פסוריאזיס: פוסטורל פסוריאזיס יותר נפוץ אצל מבוגרים. זה גורם לשלפוחיות לבנות, מוגלה שטחים אדמומיים רחבים ועור דלקתי. פוסטורל פסוריאזיס אופייני לחלקים קטנים יותר בגוף, כמו רגליים וידיים, אבל זה יכול להתפשט.

פסוריאזיס הפוך: פסוריאזיס הפוך גורם לשטחים אדומים בהירים, מבריקים ועור דלקתי. כתמים של פסוריאזיס הפוך מתפתחים מתחת לבית השחי או החזה, במשפעה או סביב קפלי עור באיברי המין.

פסוריאזיס אריתמודרמה: סוג זה של פסוריאזיס לעיתים קרובות מכסה חלקים גדולים של הגוף והוא מאוד נדיר. העור נראה כמו שנשרף בשמש. קשקשים שנוצרים בדרך כלל יורדים בחתיכות גדולות או שכבות. זה לא נדיר עבור אדם שיש לו את הסוג הזה של הפסוריאזיס לפתח חוום או להיות מאוד חולה.

מה הסימפטומים

תסמינים של פסוריאזיס שונים מאדם לאדם ותלויים באיזה סוג פסוריאזיס מדובר. חלקים של פסוריאזיס יכולים להיות קטנים כמו כמה קשקשים בקרקפת או במרפק או לכסות את רוב הגוף.

הסימפטומים הנפוצים ביותר של פסוריאזיס פלאק  כוללים:

 • כתמים אדומים, בולטים ודלקתיים על העור
 • קשקשים או שכחות לבנות כסופות על הכתמים האדומים
 • עור יבש שיכול להיסדק ולדמם
 • כאבים מסביב לכתמים
 • הרגשה של גירוד וצריבה מסביב לכתמים
 • ציפורניים עבות וסדוקות
 • מפרקים נפוחים וכואבים

לא כל בן אדם יחווה את כל התסמינים האלו. אנשים אחרים יחוו תסימינים אחרים לגמרי במידה ויש להם פסוריאזיס שהוא פחות נפוץ.

רוב האנשים שיש להם פסוריאזיס עוברים סבבים של תסימים. המצב יכול לגרום לכמה תסמינים להופיע למשך כמה ימים או שבועות, ואז התסמינים יכולים להיעלם ואפילו לא להיות מורגשים כלל.
ואז אחרי כמה שבועות או שהחמיר בגלל דברים נפוצים שמגרים פסוריאזיס, המצב אולי יתלקח שוב. לפעמים תסמינים של פסוריאזיס נעלמים לחלוטין.

כשאין סימנים פעילים של המצב יכול להיות שאתה במצב הפוגה. זה לא אומר שהפסוריאזיס לא יחזור, אבל לעכשיו אפשר להגיד שאין תסמינים.

פסוריאזיס מדבק?

פסוריאזיס לא מדבק. אתה לא יכול להעביר את מצב העור מאדם אחד לאדם אחר. מגע באדם אחר עם פסוריאזיס לא יגרום לך לפתח את המחלה.

מה גורם לפסוריאזיס

מדענים לא בטוחים בנוגע לאיך נגרם פסוריאזיס. בכל זאת, תודות לשנים של מחקר, יש להם מידע כללי על שתי גורמים עיקריים: גנטיקה והמערכת החיסונית.

המערכת החיסונית
פסוריאזיס זו בעיה אוטואימונית. בעיות אוטוטימוניות הם תוצאה כאשר הגוף תוקף את עצמו. במקרה של פסוריאזיס, תאי דם לבנים הידועים בשם תאי T תוקפות את תאי העור שלא בכוונה.

בגוף תקין, תאי דם לבנים מתפקדים כדי לתקוף ולהרוס חיידקים פולשים ולהילחם בדלקות. ההתקפות שקורות בטעות גורמות לתהליך ייצור תאי העור להיכנס למצב של ייצור יתר. הקצב המהיר יותר של ייצור תאי העור גורם לתאי עור חדשים להיווצר יותר מדי מהר. הם נדחפים לפני העור ושם הם מצטברים אחד על השני.

התוצאה היא השכבות שהם הכי נפוצות ומשויכות לפסוריאזיס. ההתקפות של תאי העור גם גורמות להתפתחות של חלקי עור אדומים ודלקתיים.

גנטיקה
אנשים מסויימים יורשים גנים שהופכים אותם לבעלי סיכון גבוהה יותר לפתח פסוריאזיס. עם יש לך משפחה מדרגה ראשונה עם פסוריאזיס, הסיכון שלך לפתח פסוריאזיס הוא גבוהה יותר. אחוז האנשים שיש להם פסוריאזיס וסיכוי להוריש את זה הוא קטן. בערך 2-3 אחוזים מהאנשים עם הגן יפתחו את המחלה.

אבחון פסוריאזיס

שני בדיקות עשויות להיות נחוצות כדי לאבחן פסוריאזיס

בדיקה גופנית
רוב הרופאים יכולים לבצע אבחון על ידי בדיקה פשוטה. תסמינים של פסוריאזיס בדרך כלל נראים לעין וקל להבחין בהם לעומת מצבים אחרים שיכולים לגרום לאותם תסמינים.
בזמן האבחון, תוודא שאתה מראה לרופא את כל האזורים ששאתה מודאג לגביהם. בנוסף, תיידא את הרופא עם אחד מבני המשפחה אובחן עם פסוריאזיס.

ביופסיה (דגימת רקמה)
עם התסמינים הם לא ברורים או שהרופא שלך רוצה לאשר את האבחנה מכיוון שהוא לא בטוח בה, הם עלולים לקחת דגימת עור קטנה. זה ידוע כביופסיה.
העור ישלח למעבדה, ושם הם יבחנו את זה במיקרוסקופ. הבדיקה יכולה לאבחן איזה סוג של פסוריאזיס יש לך. זה גם יכול לשלול הפרעות אפשריות אחרות או זיהומים.
רוב הביופסיות נערכות במשרד של הרופא שלך באותו יום של הפגישה. הרופא שלך בדרך כלל יזריק לך חומר הרדמה מקומי כדי להפוך את הביופסיה לפחות כואבת. שהתוצאות חוזרות, הרופא שלך עלול לבקש פגישה נוספת כדי לספר על הממצאים ודרכי הטיפול שעשויים להתאים לך.

מה מעורר פסוריאזיס? אלכוהול, לחץ ועוד

מגרים חיצוניים יכולים להתחיל התקף חדש של פסוריאזיס. המגרים האלה הם לא אותו דבר אצל כולם. הם אפילו עשויים להשתנות אחרי זמן מסוים בשבילך.
המגרים הנפוצים ביותר לפסוריאזיס הם:

לחץ: בדרך כלל לחץ גדול יכול לגרום להתפרצות. עם אתה לומד להפחית ולנהל את הלחץ שלך, אתה יכול להפחית ואולי אפילו להימנע מהתפרצויות.

אלכוהול: צריכת אלכוהול או צריכה מרובה יכולים לגרות התפרצות פסוריאזיס. עם אתה שותה כמויות גדולות או רק שותה לעתים, התפרצויות של פסוריאזיס עשויות להיות לעיתים קרובות יותר. עם יש לך בעיית אלכוהול, תדבר עם הרופא שלך כדי לקבל עזרה ולהפסיק לשתות אלכוהול. הפחתה בצריכת אלכוהול זה חכם לא רק לעור שלך.

פציעה: עם חווית תאונה, חתכת את עצמך או קיבלת שפשוף בעור, אתה עשוי לגרות התפרצות של פסוריאזיס. פצעי ירי, חיסונים וכוויות שמש גם הם יכולים לגרום להתקף חדש.

תרופות: תרופות מסוימות ידועות כמגרות פסוריאזיס. תרופות אלה כוללות ליתיום, תרופות נגד מלריה ותרופות ללחץ דם גבוה.

זיהום: פסוריאזיס נגרם, לפחות חלק מהגורמים, על ידי כך שמערכת החיסון תוקפת בטעות תאי עור בריאים. עם אתה חולה או חווה זיהום, המערכת החיסונית שלך נכנסת למצב של ייצור יתר כדי להילחם בזיהום. זה עשוי להתחיל התפרצות פסוריאזיס. דלקת גרון זה גורם גירוי נפוץ.

Psorifix – סדרת המוצרים המהפכנית להקלה בתסמיני בעיות עור מגוונות

הכירו את Psorifix – סדרת התכשירים המכילה קומפלקס ייחודי של מרכיבים טבעיים ועוצמתיים, שרובם הוכחו כמטפלים בבעיות עור כמו פסוריאזיס, סבוריאה, אטופיק דרמטיטיס, אקזמה ואסטמה של העור. השילוב בין חמאת שיאה, שמן שקדים, תמצית זרעי רימון ומרכיבים נפלאים נוספים תסייע לכם לכם להרגיש הרבה יותר טוב – ובקלות.

למה לצפות בעת שימוש בתכשירים?

בשימוש קבוע בתכשירי Psorifix, הגירוד המטריד, הקשקשת הלא נעימה וחוסר הנוחות הכללית יתחלפו בתחושת הקלה, עור נעים ומאוזן יותר וללא התסמינים המתלווים לבעיות עור כמו פסוריאזיס, סבוריאה, אטופיק דרמטיטיס ודומיהן – וכל זה, תוך מספר ימים בלבד. בשימוש קבוע בתכשירים ניתן לצפות לא רק להקלה נקודתית, אלא גם למניעת חזרתם של הסימפטומים.

טיפול בפסוריאזיס- דרכים

לפסוריאזיס אין מרפא. טיפולים עשויים להפחית דלקת וקשקשת, להאט את גדילת תאי העור ולהוריד שכבות. טיפולים לפסוריאזיס מתחלקים לשלושה קטגוריות: טיפולים מקומיים, טיפולים מערכתיים ופוטותרפיה.

טיפולים מקומיים
קרם ומשחה לפסוריאזיס שמורחים ישירות על העור יכולים לעזור להפחית פסוריאזיס קל עד בינוני.
טיפולים מקומיים כוללים:
* קורטיקוסטרואידים מקומיים
* רטינואידים מקומיים
* אנטרלין
* אנלוגים של ויטמין D
* חומצה סליצילית
* קרם לחות

טיפולים מערכתיים
אנשים עם פסוריאזיס בינוני עד קשה וכאלה שלא הגיבו טוב לסוגי טיפול אחרים אולי צריכים להשתמש בתרופות נוזליות (אוראליות) או להזריק תרופות. לחלק גדול מהתרופות האלו יש כמה וכמה תופעות לוואי, אז רופאים בדרך כלל יתנו מרשם לזמן קצר.

התרופות כוללות:

 • מתוטראקסט
 • ציקלוספורין
 • בילוגיים
 • רטינואידים

פוטותרפיה
סוג הטיפול בפסוריאזיס הזה משתמש באור אולטרה סגול(UV) או אור טבעי. אור של שמש הורג את פעילות היתר של תאי הדם הלבנים שמתקיפים את תאי העור הבריאים וגורמים לצמיחת תאים מהירה. שני סוגי האור UVA וUVB עשויים לעזור להפחתת התסמינים בפסוריאזיס קל עד בינוני.

רוב האנשים עם פסוריאזיס קל עד בינוני יקבלו תועלת משילוב של הטיפולים.  סוג הטיפול הזה משתמש ביותר מסוג טיפול אחד כדי להפחית תסמינים. חלק מהאנשים עשויים להשתמש באותו סוג טיפול לאורך כל החיים שלהם. אנשים אחרים עשויים להיות צריכים לשנות טיפולים לעיתים עם העור שלהם מפסיק להגיב לטיפול שבו הם משתמשים.

תרופה כטיפול בפסוריאזיס

 עם יש לך פסוריאזיס בינוני עד קשה או עם הפסוריאזיס הפסיק להגיב לטיפולים אחרים, הרופא שלך ישקול לתת תרופה נוזלית (אוראלית) או הזרקות של תרופה לפסוריאזיס.
התרופות הנפוצות ביותר שמשמשות לטיפול בפסוריאזיס הם:

ביולוגיים: סוג זה של תרופות משנה את המערכת החיסונית ומונעת אינטרקציות בין המערכת החיסונית ומסלולים דלקתיים. התרופות האלו ניתנות על ידי הזרקה או איפוזיה תוך ורידי (IV).

רטינואידים: התרופות האלו מפחיתות את ייצור תאי העור. ברגע שאתה מפסיק להשתמש בהם, התסמינים של הפסוריאזיס בדרך כלל יחזרו. תופעות לוואי הכוללות נשירת שיער ודלקת בשפתיים. נשים בהריון או נשים שעשויות להיכנס להריון ב3 השנים הבאות לא צריכות לקחת רטינואידים בגלל הסיכון האפשרי למומים מולדים.

ציקלוספורין: התרופה הזו מונעת תגובה של המערכת החיסונית, מה שיכול להקל בתסמינים של פסוריאזיס. זה גם אומר שיש לך מערכת חיסונית חלשה יותר, וזאת אומרת שתוכל להיות חולה יותר בקלות. תופעות לוואי כוללות בעיות בכליות ולחץ דם גבוהה.

מתוטראקסט: כמו ציקלוספורין, התרופה הזו מדכא את המערכת החיסונית. זה יכול לגרום לכמה תופעות לוואי כאשר משתמשים במינונים נמוכים, אבל לטווח הארוך זה יכול לגרום לתופעות לוואי רציניות. זה כולל נזק לכבד והפחתה של ייצור תאי דם אדומים ולבנים.

משחת Psorifix

העור מגרד? הקשקשת לא עוברת? הכאב הופך להיות בלתי נסבל? הכירו את Psorifix

מרכיבים

שמן שקדים, חמאת שיאה, שמן עלי זית, תמצית זרעי רימון, דבש, שמן הדס, פרופוליס מרוכז.

איך זה עובד

בשימוש קבוע בתכשירי Psorifix, הגירוד המטריד, הקשקשת הלא נעימה וחוסר הנוחות הכללית יתחלפו בתחושת הקלה, עור נעים ומאוזן יותר

שאלות ותשובות

למי מיועדים התכשירים? לאילו סימפטומים מסייע השימוש? האם יש לשימוש בתכשירים תופעות לוואי?